ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Nedir

0
9233
iso-22301-is-surekliligi-yonetim-sistemi-nedir

ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Nedir?

Kurum ve firmaların doğru bir şekilde idare etmeleri gereken süreçler içerisinde, iş sürekliliği de gelmektedir. Herhangi bir organizasyon veya iş süreci işleyişinde kesintilerin meydana gelmesi, işin sonlandırılamamasından kaynaklanan zarar ve kayıpları doğurur. Her kurum, sürprizlerle dolu olan hayatta iş sürekliliğini akamete uğratabilecek sürprizler karşısında hazırlıklı olmalıdır. Etkin bir iş sürekliliği yönetimi, işlerin kesintiye uğramasını minimize edeceği gibi, herhangi bir kesinti halinde nasıl hareket edileceğini de belirlediğinden,  doğacak zararları da minimize edecektir.

ISO 22301 standardı sayesinde, daha nitelikli bir iş süreci işleyişinin ortaya konulması sağlanır. Böylece iş gücünün verimli ve etkin kullanılmasıyla ortaya çıkacak yararlar, kuruma kar ve tasarruf olarak yansır. İş sürekliliği için ortaya konulacak plan, uygulama ve izleme süreçleri, koruma programlarının hazırlanması ve muhtemel risklerin belirlenmesini sağlayacaktır. Zarar verici ve yıkıcı mahiyette zararların def edilmesinde ISO 22301 standardizasyonu, verimli bir stratejinin ortaya koymaktadır.

ISO 22301 Nedir Is SurekliligiISO 22301 avantajları nedir?

  1. İş sürecinde istikrarın korunması elzemdir. Bunun için tehditlerin bilinmesi ve bu tehditlere karşı korunma tedbirlerinin alınması lazımdır. Söz konusu belge, bunun imkanlı olmasını sağlar.
  2. Her ne kadar tedbir alınsa da, olacakların önüne geçilmediği zamanlar vakıadır. Bu gibi süreçler yaşandığında krizi yönetmek, yapılacak en doğru davranıştır. İş süreçlerinin kesintisinden doğan krizlerde nasıl hareket edileceğini standart belgesi, net bir şekilde ortaya koyar.
  3. Sürekliliği sağlayacak etmenlerin oluşturulması, rekabette üstülük sağlamaya yarar.
  4. Yaşanan kesintilerin kısa ve minimim zararla atlatılması kabiliyetinin kazanılmasını sağlar.
  5. Kuruluşların itibar ve prestijlerinin zarar görmesini engeller.

ISO 22301 Danışmanlığı, Eğitimi veya Belgelendirmesi ile ilgili teklif almak için iletişim adresimden bana ulaşabilirsiniz.

Değerlendirme
ISO 22301 İş Sürekliliği
Önceki İçerikISO 20121 Sürdürülebilir Etkinlikler Nedir Avantajları Nelerdir
Sonraki İçerikEnerji Sektöründe ISO 27001 Bilgi Güvenliği Zorunluluğu
iso-22301-is-surekliligi-yonetim-sistemi-nedirISO 22301 standardı sayesinde, daha nitelikli bir iş süreci işleyişinin ortaya konulması sağlanır. Böylece iş gücünün verimli ve etkin kullanılmasıyla ortaya çıkacak yararlar, kuruma kar ve tasarruf olarak yansır. İş sürekliliği için ortaya konulacak plan, uygulama ve izleme süreçleri, koruma programlarının hazırlanması ve muhtemel risklerin belirlenmesini sağlayacaktır. Zarar verici ve yıkıcı mahiyette zararların def edilmesinde ISO 22301 standardizasyonu, verimli bir stratejinin ortaya koymaktadır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz