Anasayfa » ISO 27001 Danışmanlığı / ISO 27001 Danışmanlık Hizmeti
ISO-27001-Danismanligi-Danismanlik-hizmeti

ISO 27001 Danışmanlığı / ISO 27001 Danışmanlık Hizmeti

Baş Denetçi, baş denetçi eğitmenliği ve danışmanlık hizmeti vermiş olduğum yönetim sistemleri sektörü içerisinde ağırlıklı olarak yapmış olduğum işlerin en başında ISO 27001 Bilgi Güvenliği Danışmanlık hizmeti gelmektedir. ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi danışmanlığı almak isteyen firmalardan genel olarak “Biz bu danışmanlık hizmetini alırken neler yapacağız?” ve “Bu ISO 27001 bizim ne işimize yarayacak?” gibi sorularla karşı karşıya kalıyorum.  Bu sorulara özetle cevap verirsem, danışmanlık hizmeti alındıktan sonra ISO 27001 Belgesi sahibi olan bir firma, sistemin düzenli olarak çalışmasını da sağlarsa şirketi içerisindeki risklerini görmesi ve azaltması, iş sürekliliğini ve şirket içi gerçekleştirilen neredeyse tüm işlere fayda sağlamış olur diyebilirim.

ISO 27001 Danışmanlığı

Vermiş olduğum danışmanlık hizmetindeki en temel hedefim; Danışmanlık hizmetimi tamamladıktan sonra hizmeti alan firma, tüm süreçlerini ISO 27001 standardına göre kendisinin sürdürebiliyor olmasıdır. Bu bağlamda da vermiş olduğum hizmette şirket içi farkındalığın arttırılması tarafında yoğun çaba sarfetmekteyim.

ISO 27001 Danışmanlığı Hizmeti Kapsamında Neler Var?

ISO 27001 danışmanlığı hizmeti alacak firma içerisinde ilk yaptığım iş firma yetkilileri ile görüşerek ISO 27001 Standardına göre bir Boşluk Analizi (Fark Analizi) gerçekleştiriyorum. Boşluk analizi ile ilgili yazmış olduğum makalede bu hizmette neler yaptığımı okuyabilirsiniz. Boşluk analizinin gerçekleşmesinden sonra yaklaşık bir danışmanlık hizmet süresi ve yapılacak işlemlerin neler olduğu ortaya çıkıyor. Daha sonra Firmanın Kapsamının Oluşturulması ile başlayan süreç, kapsam dâhilinde oluşturulacak olan dokümanların hazırlanması, ISO 27001 Standardının istediği kayıtların oluşturulmasındaki metodolojilerinin belirlenmesi, şirket içi ISO 27001’e ait çalışanlara Farkındalık ve Temel Bilgilendirme Eğitimlerinin verilmesi, dokümanları hazırlayacak personele gerekli bilgilendirmenin yapılması, istendiği takdirde kuruluş içerisinde İç Denetçi Eğitimi verilmesi (firmanın iç denetimini kendisi yapabilmesi için), İç Denetimin gerçekleştirilmesi gibi daha birçok şekilde detaylandırabileceğim (Varlık envanterinin hazırlanması, risk değerlendirme ve risk işleme planlarının hazırlanması, iş sürekliliği planları vb.) bir hizmet veriyorum.

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Danışmanlığı (BGYS Danışmanlığı)

Danışmanlık hizmeti bitiminin sonunda da firma tarafından uygun belgelendirme firmasının seçilip denetim hizmeti alındıktan sonra, belgelendirme denetiminde bulunan bulguların kapatılmasında da destek olacak şekilde hizmet veriyorum.

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standardında ülkemizin ilk baş denetçilerinden birisi olarak vermiş olduğum ISO 27001 Bilgi Güvenliği Danışmanlık hizmetinde firmalara elimden geldiğince standardın anlaşılmasını ve sürdürülebilirliğin nasıl sağlanacağı hakkında en temel bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Danışmanlığı hizmeti almak için iletişim adresimden benimle irtibata geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir