ISO 27001 Belgesi / ISO 27001 Sertifikası Nasıl Alınır

ISO 27001 Belgesi / ISO 27001 Sertifikası Nasıl Alınır?

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi belgesi / sertifikası, kurum yada kuruluşların kurmuş olduğu ISO 27001 Bilgi güvenliği yönetim sisteminin bağımsız ve akredite bir belgelendirme (sertifikasyon) kuruluşunun 2 aşamalı denetiminden başarıyla geçmesi ve bunun sürekliliğinin sağlanması ile mümkündür. Kuruluş, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi standardının gereksinimlerini karşılayacak şekilde kurduktan sonra, bu sistemin belgelendirilmesi için bir belgelendirme (sertifikasyon) kuruluşu ile anlaşır.

Belgelendirme (sertifikasyon) kuruluşu, kuruluşun ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sisteminin standardın şartlarını karşılayıp karşılamadığını tespit etmek üzere bir uygunluk değerlendirme denetimi yapar. Bu denetimin sonucunda belgelendirme kuruluşu, kurulmuş olan ISO 27001 bilgi güvenliği yönetim sisteminin şartlarının karşılandığına karar verirse, kuruluşun bilgi güvenliği sistemini belgelendirir. İşte bu kısma kadar olan süreçte Burak EKŞİ olarak ben, size bu sertifikanın alınması konusunda danışmanlık hizmeti vermekteyim.

ISO 27001 Belgesi Nasıl Alınır

Kuruluşlar İçin ISO 27001 Belgesi Nasıl Alınır?

Böylece kuruluş ISO 27001 Belgesinin kullanım hakkını kazanır.Kuruluşun bilgi güvenliği sistemini belgelendirilmesinin ardından Sertifikasyon Kuruluşu, kuruluşun ISO 27001’in gereksinimlerini yerine getirmeye devam edip etmediğini tespit etmek üzere belirlenmiş aralıklarla (12 ayı geçmemek koşuluyla)gözetim denetimlerini gerçekleştirir. Kuruluşun bilgi güvenliği yönetim sistemlerine verilmiş olan bu belgenin kullanım hakkı kuruluşta olsa da, aslında belgelendirme kuruluşu tarafından belirli bir süre için kuruluşa ödünç verilmiştir diyebiliriz.

ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası

Gerçekleştirilen bu gözetim denetimleri sonucunda Sertifikasyon Kuruluşu, kuruluşun ISO 27001 sisteminin standardın gerekliliklerini yeterince sağlamadığı kararına varırsa kuruluş belgesini askıya yada iptale alma yetkisine sahiptir.
Siz de ISO 27001 Belgesi almak istiyorsanız iletişim adresimizden benimle irtibata geçebilirsiniz.

11 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz